RSS
środa, 04 stycznia 2012
Filharmonia Radomska - społeczne poparcie dla budowy filharmonii w Radomiu

Filharmonia Radomska - społeczne poparcie dla budowy filharmonii w Radomiu

Radomska kultura potrzebuje w jak najszybszym czasie budowy gmachu filharmonii, na miarę obecnych i przyszłych potrzeb melomanów oraz ambicji i prestiżu miasta.

ZBUDUJMY RAZEM NAJPIĘKNIEJSZĄ FILHARMONIĘ w POLSCE - DUMĘ NASZEGO MIASTA!

 Facebookowy  Fan Page FILHARMONII RADOMSKIEJ

http://www.facebook.com/pages/Filharmonia-Radomska-spo%C5%82eczne-poparcie-dla-budowy-filharmonii-w-Radomiu/306047186102122?sk=photos#!/pages/Filharmonia-Radomska-spo%C5%82eczne-poparcie-dla-budowy-filharmonii-w-Radomiu/306047186102122

20:27, adamiecs
Link Dodaj komentarz »
piątek, 22 lipca 2011
200-lecie Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu (1812-2012)

CmentarzRzymskokatolicki przy ulicy Limanowskiego wkracza w sferę informatyzacji. Już niebawem miejsce pochówku osoby zmarłej, które chcemy nawiedzić sprawdzimy w specjalnym infokiosku lub Internecie.

 

Ks. Piotr Zamaria:

 

Projekt realizowany jest z racji jubileuszu 200-lecia cmentarza. Uroczystości jubileuszowe rozpoczną się w tym roku 1 listopada i potrwają rok. Obecnie na prawie 18-hektarowym terenie znajduje się 27 tysięcy grobów, w tym około 3 i pół tysiąca  zabytkowych. Przez 200 lat na tym cmentarzu pochowano ponad 200 tysięcy osób. (Źródło: www.diecezja.radom.pl)

Sławomir ADAMIEC

Zarząd Społecznego Komitetu Ratowania

Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu

20:32, adamiecs
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 21 lipca 2011
‎33. Radomska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

‎33. Radomska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. W tym roku 11 raz wyruszę na JASNOGÓRSKĄ CAMINOHasło tegorocznej, 33. Pielgrzymki Radomskiej na Jasną Górę, brzmi „Wdzięczność i zobowiązanie”, a związane jest ze słowami wyrytymi na pomniku bł. Jana Pawła II ustawionym przed Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. Pomnik ten upamiętnia wizytę Ojca Świętego w diecezji radomskiej 4 czerwca 2011r.

Sławomir ADAMIEC

Radny Rady Miejskiej w Radomiu 

PS StronaPielgrzymki na FB: http://www.facebook.com/event.php?eid=125822910841944 

20:28, adamiecs
Link Dodaj komentarz »
piątek, 15 lipca 2011
15.07/2011. Radomska Orkiestra Kameralna na prestiżowym Festiwalu w Pelplinie

 

 

Radomska Orkiestra Kameralna wystąpi 31 sierpnia 2011r. na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej w Katedrze Pelplinie. Muzycy z Radomia, dla uświetnienia 80 lecia miasta Pelplin wykonają, m.in. „Souvenir de Florence” Piotra Czajkowskiego. Już sam udział w tym znakomitym Festiwalu oraz gra w wspaniałej Katedrze Pelplińskiej, jest wielkim wyróżnieniem dla Orkiestry i Radomia.

 

 

Historia Festiwalu w Pelplinie

Od 1992 roku w Katedrze w Pelplinie odbywał się cykl koncertów pt. "Pelplińskie Koncerty Kameralne". Organizatorami cyklu byli: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Pelplinie i Kuria Diecezjalna w Pelplinie. Koncerty miały wyłącznie charakter lokalny, a wykonawcami byli głównie muzycy krajowi. W 1999 roku (bezpośrednio po dokonanej renowacji instrumentu głównego) zainicjowana została pierwsza edycja "Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej", który od początku swego istnienia stał się jedną z największych tego typu imprez kulturalnych w Polsce i największą w regionie kociewskim oraz tej części województwa pomorskiego. Jej dyrektorem został Gedymin Grubba, który tę funkcję (z przerwą zdrowotną 2001-2003; dyrektorem był wówczas Leszek Mateusz Gorecki) piastuje po dzień dzisiejszy.

Od tego czasu rozszerzył się harmonogram artystyczny Festiwalu, wzrosła ilość koncertów, a dzięki występującym artystom nie tylko krajowym, ale również zagranicznym, zmienił się ich charakter i ranga. Podczas Festiwalu występują muzycy ze wszystkich krajów Europy i świata. Cykl ma charakter uniwersalny: organizowane są koncerty organowe, kameralne, chóralne, symfoniczne. To powoduje, iż przedsięwzięcie staje się letnią filharmonią tego miasta.  

Głównym organizatorem Festiwalu (od V edycji) jest Fundacja Promocji Sztuki im. Gabriela Fauré w Gdańsku. Pomysłodawcą i Dyrektorem Festiwalu (od 1999 roku) jest Gedymin Grubba.

 

Sławomir ADAMIEC

Radny Rady Miejskiej w Radomiu 

PS Strona Festiwalu: http://mfpelplin.w.interia.pl 

 

 

15:56, adamiecs
Link Dodaj komentarz »
środa, 06 lipca 2011
Rozpoczynamy drugą fazę akcji ”Zadzwoń do posła”


Na stronie internetowej StopAborcji.pl oraz na stronie Sejmu RP znajduje się link do wyników głosowania nad wnioskiem o odrzucenie obywatelskiego projektu ustawy. Jest tam lista 254 nazwisk posłów, którzy, głosując przeciw jego odrzuceniu, okazali się ludźmi sumienia.

W tej fazie szczególnie ważne jest, by utwierdzać tych 254 posłów w ich dobrej decyzji. Dlatego też zachęcamy wszystkich do dzwonienia do tych właśnie posłów z podziękowaniami i uznaniem. Dobrze by było takie podziękowania złożyć jak najszybciej, gdyż jest to dla nich bezpośrednia informacja zwrotna.
 

Sławomir ADAMIEC

Radny Rady Miejskiej w Radomiu20:43, adamiecs
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 04 lipca 2011
DUC IN ALTUM - nowy profil formacji chrześcijańskiej
 
DUC IN ALTUM!
 
Nie bój się, wypłyń na głębię jest przy tobie Chrystus.

To zaproszenie do świętości własnej i uświęcania innych pośród świata.

Każdy może wypłynąć i Jemu zaufać, a On Nas nie zawiedzie!
 
http://www.facebook.com/pages/DUC-IN-ALTUM/246229422069566?sk=info
 

 
 
 

 
„Na początku nowego tysiąclecia, gdy kończy się rok Wielkiego Jubileuszu, w którym świętowaliśmy uroczyście dwutysięczną rocznicę narodzin Chrystusa, i gdy przed Kościołem otwiera się nowy etap drogi, rozbrzmiewa w naszych sercach echo słów, jakimi pewnego dnia Jezus, skończywszy przemawiać do tłumów z łodzi Szymona, wezwał Apostoła, aby «wypłynął na głębię» na połów ryb; Duc in altum (Łk 5, 4). Piotr i jego pierwsi towarzysze zaufali słowu Chrystusa i zarzucili sieci. «Skoro to uczynili, zagarnęli (...) wielkie mnóstwo ryb» (Łk 5, 6). Duc in altum!

Dziś te Jezusowe słowa kieruję do każdego i każdej z was: Wypłyń na głębię! Zawierz Chrystusowi, pokonaj słabość i zniechęcenie, i na nowo wypłyń na głębię! Odkryj głębię własnego ducha i wnikaj w głębie świata. Przyjmij słowo Chrystusa zaufaj Mu i podejmij swą życiową misję. Ludzie nowego wieku oczekują twojego świadectwa.”Jan Paweł II List Apostolski  „Novo millennio ineunte” na zakończenie Wielkiego Jubileuszu roku 2000

Sławomir ADAMIEC

Radny Rady Miejskiej w Radomiu 

21:48, adamiecs
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 30 czerwca 2011
30.06/2011. Zaproszenie na spotkanie z parlamentarzystami PIS „POLSKA JEST JEDNA”

 

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Radomia  

na spotkanie z parlamentarzystami PIS POLSKA JEST JEDNA  

- 3 lipca 2011r., o godz. 13.00. Miejsce: Resursa Obywatelska

 

 

 

-  12.00, Pl. Konstytucji 3 Maja (namiot promocyjny PIS)  – breifing prasowy,

-  bezpośrednio po breifingu, złożenie kwiatów pod tablicą Ofiar katastrofy smoleńskiej i pod Pomnikiem Radomskiego Czerwca 76,

- 13.00 – spotkanie z mieszkańcami Radomia w Resursie Obywatelskiej.

 

"Polska jest jedna" to hasło akcji Prawa i Sprawiedliwości.  - Ruszamy w podróż, która prowadzi nas do czterech pierwszych województw(...) Będziemy rozmawiali o Polsce, o ważnych sprawach - mówił Jarosław Kaczyński na wstępie objazdu Polski przez parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości.

- Będziemy chcieli dotrzeć do każdego powiatu, a nawet gminy - informuje prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. PiS wyrusza w podróż po Polsce, która ma być akcją informacyjną o rządach Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego, ale także o programie Prawa i Sprawiedliwości. Prawu i Sprawiedliwości chodzi o bezpośrednie dotarcie do obywateli, żeby rozmawiać "o Polsce, o ważnych sprawach, nie o tych narzuconych przez propagandzistów strony rządowej".

Sławomir ADAMIEC

Radny Rady Miejskiej w Radomiu

 

14:35, adamiecs
Link Dodaj komentarz »
30.06/2011. Komisja Kultury o Senatorze II RP Macieju Glogierze


Na ostatnim przed wakacjami posiedzeniu, Komisja Kultury Rady Miejskiej w Radomiu (29.06.2011) przyjęła moją propozycję uczczenia pamięci Senatora II RP Macieja Glogiera.

Po ponad siedemdziesięciu latach od śmierci jednego z najwybitniejszych obywateli naszego miasta okresu przedwojennego Senatora II RP Macieja Glogiera, odznaczonego przez papieża Piusa XI Papieskim Orderem św. Grzegorza Wielkiego (1928), Komisja Kultury Rady Miejskiej w Radomiu, podjęła decyzję o skierowaniu do Prezydenta Miasta Radomia, propozycji wmurowania pamiątkowej tablicy poświęconej Senatorowi, na gmachu Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu.

Przedstawioną przeze mnie propozycję inskrypcji, starałem się przede wszystkim skonsultować i uzgodnić z Rodziną Senatora M. Glogiera oraz Panem Dr Jackiem Viethem (wielkim orędownikiem sprawy). W ostatnim czasie otrzymałem również wiele ciekawych propozycji uczczenia pamięci Senatora od mieszkańców Radomia, ludzi nauki i kultury. Jedną z ciekawszych była "ławeczka Glogiera" przed szkołą muzyczną, w stylu łódzkiej „ławeczki Tuwima”. Propozycja zarówno uczczenia pamięci Senatora w formie tablicy, umieszczonej na elewacji szkoły muzycznej, poparta również przez Jerzego Sekulskiego, została ostatecznie przyjęta przez aklamację, przez wszystkich członków Komisji Kultury. Przy tej okazji raz jeszcze przypomniałem zasługi Senatora dla przedwojennego Radomia i Polski.

Komisja przyjęła również, że najlepszym momentem na wmurowanie tablicy, będzie rok 2012 (wskazałem na datę urodzin 24 luty), połączonym z koncertem uczniów szkoły muzycznej.

Treść pamiątkowej tablicy:

 

PAMIĘCI  SENATORA  II  RZECZPOSPOLITEJ

MACIEJA GLOGIERA

1869 – 1940

KAWALERA  ORDERU  ŚWIĘTEGO  GRZEGORZA  WIELKIEGO

HONOROWEGO CZŁONKA WARSZAWSKIEGO TOWARZYSTWA MUZYCZNEGO IM. FRYDERYKA CHOPINA,WYBITNEGO RADOMIANINA, ORGANIZATORA SĄDOWNICTWA OKRĘGU RADOMSKIEGO W NIEPODLEGŁEJ POLSCE, ZAŁOŻYCIELA I DYREKTORA WYŻSZEJ SZKOŁY MUZYCZNEJ W RADOMIU, PREZESA POWIATOWEJ RADY SZKOLNEJ I RADOMSKIEGOTOWARZYSTWA DOBROCZYNNOŚCI, ZNAKOMOITEGO DZIAŁACZA SPOŁECZNEGO I WIELKIEGO PATRIOTY.  

     RADOM, A.D. 2012                                           RADOMIANIE

 

Sławomir ADAMIEC

Radny Rady Miejskiej w Radomiu

Członek Komisji Kultury RM 

PS Ad vocem do Pana Radnego Bohdana Karasia. We wczorajszej notatce Pana B. Karasia (http://radom.blox.pl/2011/06/W-teatrze-o-teatrze-Tak-dla-Glogiera-Lewica-a.html), pojawiła się informacja sugerująca, że „Jerzy Sekulski przyznał, że Grzecznarowski, Kelles-Krauz i Glogier była to czołówka radomskiej klasy politycznej. I to w takiej właśnie kolejności”.

Nie odniosłem wrażenia, z całego kontekstu wypowiedzi Pana J. Sekulskiego, jakoby właśnie w tej kolejności „ustawiał” zasługi tych trzech osób. Albo Pan Radny nie zrozumiał całego kontekstu wypowiedzi Pana Sekulskiego, albo (co bardziej prawdopodobne, zważywszy na zaangażowanie społeczno – polityczne po stronie J. Grzecznarowskiego) nadinterpretował sobie taką kolejność zasług.

Podziękować należy za to Panu Sekulskiemu, że wskazał na (jak to określił B. Karaś), to że była to „czołówka radomskiej klasy politycznej”, z czym bez względu na moje sympatie i antypatie polityczne i ja się zgadzam. Co więcej w moich wypowiedziach najczęściej pojawia się stwierdzenie, że Senator M. Glogier, zasługuje na przywrócenie Jego pamięci i należnego mu miejsca w historii Radomia, „jak mniej lub bardziej zasłużenie, postacie współczesne Maciejowi Glogierowi; Kelles – Karuz czy Grzecznarowski, którzy mają już swoje miejsce w świadomości mieszkańców, a którym na nowo próbuje się stawiać kolejne piedestały”.

Kolejna uwaga wymagająca wyjaśnienia, to wpis Pana B. Karasia do naszej wymiany zdań po Komisji Kultury. Pan Radny napisał: „Zwróciłem po posiedzeniu radnemu Adamcowi uwagę na różnice między lewicą a prawicą. My nie szukamy haków na prawicowego przedwojennego polityka, jak niektórzy działacze PiS na polityków lewicowych. Jak trzeba uhonorować to popieramy”.

Taki wpis sugeruje, jakobym zarówno ja, jak i inni politycy PIS szukali jakichś „historycznych haków” w życiorysach przedwojennych polityków lewicy. Nigdy mi na myśl, jako historykowi, takie przesłanki nie przyświecały! Prosiłem, jedynie przy okazji moich wcześniejszych wypowiedzi nt. J. Grzecznarowskiego, aby pokazać pełną i obiektywną prawdę o przedwojennym Prezydencie Radomia. Niemniej dziękuje Panu Radnemu B. Karasiowi, za poparcie uhonorowania Senatora Macieja Glogiera w przedstawionej Prezydentowi Radomia formule.

Pominął natomiast Pan Radny B. Karaś istotny element mojej wypowiedzi, w której zwróciłem uwagę, że konieczna jest pewna równowaga i sprawiedliwość w ocenach zasług i pamięci o przedwojennych politykach lewicy i prawicy. Dziś w Radomiu dominuje pamięć tych pierwszych, z czym nie mogę się zgodzić! I nie bierze się taka postawa, zarówno moja, jak i części polityków PIS, z „nieufność i wypatrywanie złych stron lub spisków” … oraz przypadłości rodem z PRL (cytaty za B.Karaś), a pochodzi ze zwykłego poczucia sprawiedliwości i uczciwości dziejowej. Na tym etapie „odrabiania” naszej rodzimej i radomskiej historii, mamy jeszcze wiele do „nadrobienia”, dlatego sprawa nadania Honorowego Obywatelstwa Radomia dla J. Grzecznarowskiego, powinna poczekać do momentu, kiedy będziemy mieli w miarę pełne i obiektywne opracowanie życiorysu i działalności tej postaci. Wtedy również będziemy mogli podjąć, jako Komisja Kultury i Rada Miejska, w pełni odpowiedzialną decyzję o nadaniu lub nie, tytułu Honorowego Obywatelstwa Radomia dla J. Grzecznarowskiego.

A różnice między lewicą a prawicą, nie polegają zasadniczo (chociaż są jedną z osi sporu) na innym widzeniu przeszłości, a na innym programie i wizji przyszłości Polski. Ale o tym innym razem (jak sobie będziesz życzył Bohdanie!).

Wcześniejsze notatki nt. Senatora Macieja Glogiera:

http://adamiec.blox.pl/2011/06/21062011-GLOGIER-MACIEJ-PROSBA-o-PROPOZYCJE.html

http://adamiec.blox.pl/2011/05/28052011-Dlaczego-w-Radomiu-nalezy-przywrocic.html

 

‎2.07/2011. RADOM. Echo Dnia. Chcą przywrócić pamięć Macieja Glogiera, zasłużonego radomianina. Maciej Glogier, przedwojenny wiceprezydent Radomia i senator Rzeczpospolitej Polski. organizator sądownictwa po roku 1918, będzie miał pamiątkową tablicę w Zespole Szkół Muzycznych – zdecydowała Komisja Kultury Rady Miejskiej. http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=%2F20110702%2FPOWIAT0206%2F632507182 

 

13:21, adamiecs
Link Dodaj komentarz »
29.06/2011. Komisja Kultury o teatrze radomskim i Senatorze Glogierze


Ostatnie przed wakacjami, posiedzenie Komisji Kultury Rady Miejskiej w Radomiu (29.06.2011) poświęcone było gównie omówieniu działalności Teatru Powszechnego J. Kochanowskiego w Radomiu (2008 – 2011) oraz rozpatrzeniu propozycji Radnych, uczczenia pamięci Senatora II RP Macieja Glogiera.

Bardzo szczegółowej analizy działalności Teatru Powszechnego J. Kochanowskiego w Radomiu (2008 – 2011), dokonał w czasie posiedzenia Komisji, dyrektor teatry Zbigniew Rybka.

W dyskusji zwróciłem uwagę na następujące kwestie:

Po pierwsze – podziękowałem całemu zespołowi Teatru, za to, że scena radomska staje się jedną z najważniejszych wizytówek życia kulturalnego Radomia oraz regionu radomskiego i Polski. To efekt pracy dyrektora i całego zespołu Teatru oraz przyjętej formuły bardzo różnorodnego repertuaru, który w pełni oddaje ideę teatru powszechnego. Dobrze, że radomski teatr odszedł od szukania wąskich niszy teatralnych; sceny eksperymentu, teatru muzycznego, czy li tylko sceny dramatycznej. Taka formuła, wysoki poziom artystyczny oraz  bardzo dobra promocja, sprawiły, że w roku 2010 przedstawienia teatralne obejrzało 64 653 widzów (w roku 2007 było ich 37 700), a do czerwca 2011r. – 35362 widzów, co stanowi blisko 40% wzrost widowni. Wzrosła również znacząco w tym czasie ilość premier (średnio w roku – 9), średnia w roku ilości granych przedstawień – 321 (2007r. – 235) oraz ilość tytułów teatralnych na afiszu – obecnie 21.

Po wtóre – podziękowałem za promocję i ogromne zaangażowanie Teatru na rzecz dzieci i młodzieży, szczególnie niepełnosprawnych (współpraca z Grupą Teatralną Dzieci i Młodzieży z Zespołem Dawna „Opatrzność”). Przy obecnym, bardzo słabym stanie czytelnictwa wśród młodych ludzi, zwróciłem uwagę, że szczególnie cenne w tym względzie są inscenizacje lektur szkolnych i książek adresowanych do dzieci i młodzieży („Romeo i Julia”, „Król Edyp”, „Zemsta”, „Wujaszek Wania”, „Hiob”, „Sztukmistrz z Lublina”, „Alicja w Krainie Czarów”, „Królowa Śniegu”, itd.). Wyróżnić należy również, powstanie sceny „Fraszka” (23.05.210), szczególnie lubianej przez najmłodszych widzów i rodziców oraz wychowawców, widzących w niej wypełnienie pozytywnych wzorców zachowań i przesłań wartości moralnych i ogólnoludzkich. Działalność sceny „Fraszka” dostrzegana jest i doceniana przez środowisko teatralne w Polsce oraz przez branżowe media ogólnopolskie (recenzje w „Teatraliach” i  „Dzienniku Teatralnym”). www.teatr.radom.pl/aktualnosc/280/fraszko_sto_lat.html

Po trzecie – szczególne wyrazy uznania, należy złożyć dyrekcji i całemu zespołowi teatralnemu za promowanie wartości patriotycznych i czczenie pamięci ważnych dla miasta i Polski osób i wydarzeń rocznicowych; m.in.

- udział Teatru w obchodach 35. Rocznicy Radomskiego Czerwca 76 („Uliczna Ballada” - www.teatr.radom.pl/aktualnosc/279/wazna_premiera_na_zakonczenie_sezonu.html),

- czy beatyfikacji Bł. Jana Pawła II („Brat naszego Boga” - www.teatr.radom.pl/aktualnosc/274/znakomita_historia_niezwyklego_malarza.html).

Po czwarte – Teatr w ostatnich latach wzbogacił własny repertuar działalnością okołoteatralną, współpracą z wieloma osobami i instytucjami teatralnymi i kulturalnymi w Polsce oraz promocją miasta, za co również należy złożysz ogromne wyrazy szacunku i uznania.

- Cykl „Goście teatru Powszechnego”,

- udział w akcji „cała Polska czyta dzieciom”, www.teatr.radom.pl/aktualnosc/278/cala_polska_czyta_dzieciom....html

- gościnne występy zespołu na deskach innych teatrów w Polsce oraz udział w festiwalach krajowych i zagranicznych,

- współpraca ze szkołami, instytucjami kultury i stowarzyszeniami na rzecz promocji wychowania artystycznego i kulturalnego młodzieży i dzieci (m.in.: „Warsztaty teatralne”, „Bajkowa niedziela”, „Czytanie świata”, etc.),

- udział w wystawach krajowych i światowych, promujących plakaty Teatru Radomskiego, Radomia i marki Radom.

Po piąte – wyraziłem słowa uznania dla dbałości prezydenta miasta i dyrekcji Teatru o zasoby ludzkie (zespół artystyczny i administrację) oraz budynek i wyposażenie Teatru:

- remont dachu budynku,

- remont 10 mieszkań służbowych,

- remont małej sceny i adaptacja sal prób, garderób, biur teatralnych, wymiana 100 okien i pomieszczeń sanitarnych,

- zakupy dużej ilości sprzętu akustycznego i oświetleniowego, samochodu służbowego dla Biura Sprzedaży,

- uregulowanie własności gruntów, na których stoi budynek Teatru.

Po szóste – kończąc wyraziłem przekonanie, wraz z innymi członkami Komisji Kultury RM, że planowany w Teatrze na najbliższe trzy lata poważny remont, zostanie skrócony do dwóch lat i nie utrudni publiczności odwiedzającej Teatr, odbioru prezentowanych w nim przestawień.

Planowane inwestycje remontowe Teatru:

- wymiana instalacji elektrycznej,

- wymiana instalacji CO,

- renowacja wentylacji,

- wymiana i ocieplenie elewacji budynku,

- budowa solarów.

Po siódme – wszyscy członkowie Komisji zgodzili się, że wraz z zagospodarowaniem Placu Jagiellońskiego, musi ulec poprawie sytuacja miejsc parkingowych dla publiczności i gości Teatru, należy przyjąć zasadę, że wszystkie zaproszenia będą miały symboliczną odpłatność (ok. 10 zł. – jak w większości teatrów w Polsce) oraz budżet przyszłoroczny Teatru musi mieć wzrost, aby utrzymać wysoki poziom artystyczny.

Sławomir ADAMIEC

Radny Rady Miejskiej w Radomiu

Członek Komisji Kultury RM 

PS Strona Teatru Powszechnego im. J. Kochanowskiego w Radomiu: www.teatr.radom.pl

Notatka nt. decyzji Komisji Kultury w/s uczczenia pamięci Senatora II RP Macieja Glogiera - ukaże się 30.06/2011.

 

10:42, adamiecs
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 28 czerwca 2011
"Ratuj mnie" - kampania na rzecz życia!

  

Pierwsze czytanie projektu ustawy chroniącej życie dzieci nienarodzonych już w czwartek 30 czerwca – pomóż przekonać posłów do głosowania za życiem! Weź udział we Mszy św. i w wiecu poparcia dla projektu nowej ustawy antyaborcyjnej, które w tym dniu odbędą się w Warszawie.

 W najbliższy czwartek 30 czerwca około godziny 17:30 – o tej porze ma się rozpocząć pierwsze czytanie nowego projektu ustawy chroniącej życie wszystkich bez wyjątku dzieci nienarodzonych – przed budynkiem Sejmu rozpocznie się wiec w obronie życia dzieci poczętych. Organizatorzy akcji „Zadzwoń do posła” zachęcają wszystkich zaangażowanych w obronę praw dzieci nienarodzonych do wzięcia udziału w tej manifestacji poparcia dla projektu nowej ustawy.

 

 

W czwartek rano w tej intencji zostanie odprawiona Msza święta w Archikatedrze p.w. św. Jana Chrzciciela, przy ul. Świętojańskiej. Początek Eucharystii zaplanowano na godz. 8:00

 30.06/2011. Zabiłam dziecko -  zabiłam siebie... Aborcja to nie tylko - choć przede wszystkim - śmierć dziecka.  Ma także poważne konsekwencje dla niedoszłych matek i ojców. Przed skutkami nie da się uciec, bywa zaś, że sa one zabójcze. Już Sokrates mawiał: "Szczęśliwsza jest ofiara zbrodni od swego oprawcy".

http://fronda.pl/news/czytaj/tytul/zabilam_dziecko_-_zabilam_siebie... 

Sławomir ADAMIEC

Radny Rady Miejskiej w Radomiu

PS Zobacz także: St. Żaryn, "Aborcja to publiczna sprawa". Mój brzuch, moja sprawa – krzyczą na manifestacjach feministki walczące o prawo do zabijania. Ich hasło jest oparte na fałszu. Przyzwolenie na aborcje nie tylko prowadzi do holokaustu nienarodzonych dzieci, ale również niszczy moralność i psychikę całego społeczeństwa.   http://fronda.pl/news/czytaj/tytul/aborcja_to_publiczna_sprawa_-_slider_na_srode_14024   Sł. Adamiec, "Zadzwoń do posła - ratuj życie nienarodzonych"!  nienarodzonych.http://adamiec.blox.pl/2011/06/17062011-Zadzwon-do-posla-ratuj-zycie.html 

29.06/2011. Rycerze Kolumba na straży życia. Jednoznacznie i bezkompromisowo opowiadamy się za życiem! - mówi radomianin Krzysztof Orzechowski, delegat stanowy Zakonu Rycerzy Kolumba w Polsce. Jutro rozpoczyna się posiedzenie Sejmu, na którym polscy parlamentarzyści dyskutować będą nad projektem ustawy zakazującej zabijania dzieci.

http://diecezja.radom.pl/ogolne-artykuly/943-rycerze-kolumba-na-stray-ycia

16:22, adamiecs
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 27 czerwca 2011
26.06/2011. Weekend pod znakiem uroczystych obchodów 35. Rocznicy Radomskiego Czerwca 76

 

Miniony tydzień i weekend upłynął w Radomiu pod znakiem najważniejszych dla miasta uroczystości związanych z obchodami 35. Rocznicy Radomskiego Czerwca 76.

Kulminacyjną częścią obchodów 35. Rocznicy Radomskiego Czerwca 76, była sobotnia (25.06/2011) Msza Świętą przy Pomniku Ludzi Skrzywdzonych, której przewodniczył Bp Henryk Tomasik wraz z biskupami: Stefanem Siczekiem i Edwardem Materskim.

Ordynariusz radomski Bp Tomasik przypomniał słowa Bł. Jana Pawła II, wypowiedziane 20 lat temu w Radomiu (wizyta 4.06.1991r.): „rok 1976 stał się wstępem do dalszych wydarzeń lat osiemdziesiątych”.

Dalej biskup mówił, że „kosztowały one wiele ofiar, aresztowań, upokorzeń, tortur, śmierci, poprzez to wszystko torowały drogę ludzkiemu pragnieniu sprawiedliwości”.

Biskup Tomasik wspominał bohaterów tamtych wydarzeń, a szczególnie ks. Romana Kotlarza, legendarnego kapelana radomskich robotników, którzy zaprotestowali przeciw wprowadzanym przez władze podwyżkom cen żywności: Wspominamy go właśnie w tej chwili i w tym miejscu. To szczególny znak i lekcja wielkiej troski o ludzi skrzywdzonych i potrzebujących pomocy. Ks. Kotlarz przemawiał, że człowiek nie potrzebuje dzisiaj tylko pieniędzy, mieszkania, lodówki czy samochodu, ale pragnie prawdy, sprawiedliwości, szacunku i wolności. 11 lipca 1976 roku ks. Kotlarz prosił o wielką modlitwę w intencji wszystkich Polaków, którzy cierpią i są katowani. Wspominamy te bolesne wydarzenia. Ks. Roman na klęczkach przyjmował pałki. Stał przy kościele św. Trójcy i błogosławił protestujących. Bolesne jest to, że Polak podnosił rękę na drugiego Polaka. To bolesne wydarzenia i historia, która wzywa nas do szukania dróg, które nigdy nie pozwolą, aby Polak podnosił rękę na swojego brata”.  

Następnie Biskup H. Tomasik podziękował przy okazji tym wszystkim rodakom, dzięki którym możemy dzisiaj trwać w wielkiej modlitwie błagalnej, aby Polska była wspólnotą ludzi, którzy służą dobru wspólnemu (Źródło: www.diecezja.radom.pl).

Ta część uroczystych obchodów Radomskiego Czerwca 76, jak zawsze miała szczególne znaczenie dla samych mieszkańców miasta, którzy wraz z żyjącymi uczestnikami tamtych wydarzeń, tłumnie oddali hołd Ofiarom Radomskiego Powiewu Wolności.

Szczególnego znaczenia nabrała w tym dniu również wizyta Prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, który w południe (25.06.2011), wraz z licznie zgromadzonymi mieszkańcami Radomia, złożył kwiaty i oddał hołd Ofiarom wydarzeń pod Pomnikiem Radomskiego Czerwca 76.

 

foto. W. Ścibor


Mieszkańcy Radomia powitali Jarosława Kaczyńskiego oklaskami i okrzykami: „Jarek, Jarek” oraz chóralnym „Sto lat”. Premierowi towarzyszyli Antoni Macierewicz i Piotr Naimski - współtwórcy Komitetu Obrony Robotników.  Po złożeniu kwiatów zebrani pod Pomnikiem mieszkańcy Radomia, odśpiewali Hymn Narodowy.


Premier J. Kaczyński powiedział, że „Polska droga do wolności w pewnym momencie zatrzymała się w Radomiu i tu była tej drogi ogromnie ważna stacja”.


W czasie briefingu Prezes PiS przypomniał, że po wydarzeniach Czerwca 76 w Polsce narodziła się silna opozycja wobec komunistycznych władz.Droga ku wielkiemu wyzwoleńczemu ruchowi została otwarta. A zaczęło się w Radomiu”.

 

foto: J. Kutkowski


J. Kaczyński odpowiedział również na pytanie dziennikarzy, dlaczego nie weźmie udziału wieczornych obchodach, z udziałem Prezydenta B. Komorowskiego: Mamy prawo do tego, żeby obchodzić te uroczystości sami, a nie w towarzystwie ludzi, którzy w sposób zupełnie niesłychany nas atakują i obrażają”.

Lider Prawa i Sprawiedliwości przypomniał również, że do tej pory ludzie odpowiedzialni za represje, które spotkały robotników po wydarzeniach czerwcowych, jeszcze nie zostali ukarani, a będzie to dopiero możliwe wtedy, kiedy w Polsce skończy się postkomunizm, a zacznie się to, co niektórych tak bardzo przeraża, czyli IV Rzeczpospolita”. 

Wieczorem w Szkole Muzycznej im O. Kolberga, dla uczczenia Pamięci Ofiar Radomskiego Czerwca 76, odbył się uroczysty koncert Radomskiej Orkiestry Kameralnej, która wykonała utwory polskich kompozytorów: Henryka Mikołaja Góreckiego: „Trzy utwory w dawnym stylu”, Krzysztofa Pendereckiego: „Sinfonietta numer 2” oraz Grażyny Bacewicz: „Koncert na orkiestrę smyczkową”.

W niedzielę (26.06/2011), dopełnieniem radomskich obchodów Czerwca 76,  był znakomity koncert w kościele oo. Bernardynów w Radomiu, w czasie którego licznie zebrani mieszkańcy Radomia, z biskupem Henrykiem Tomasikiem, wysłuchali między innymi utworów z płyty „Misterium Dźwięku. Pamięci Wydarzeń Radomskich Czerwca 1976(reedycja 2011r.) z muzyką Roberta Grudnia jako wykonawcy i kompozytora.

Płyta „Misterium Dźwięku. Pamięci Wydarzeń Radomskich Czerwca 1976”, poświęcona jest pamięci Ofiar tragicznych wydarzeń Radomskiego Czerwca 76. Autorem muzyki ilustrującej i oddającej atmosferę tamtych wydarzeń jest Robert Grudzień - wybitny artysta muzyk, koncertujący z najbardziej uznanymi twórcami. Jako radomianin wzrastał w atmosferze swojego miasta, w którym mieszka po dziś dzień. Gdy miał dwanaście lat stał się świadkiem wystąpienia robotników.
 
Robert Grudzień stworzył muzykę poświęconą tamtym wydarzeniom, która wywarła ogromne wrażenie nie tylko na Prezydencie RP Ryszardzie Kaczorowskim, Prezydencie RP Lechu Kaczyńskim i Marii Kaczyńskiej ale przede wszystkim na samych uczestnikach radomskiego PROTESTU! Koncert składał się również z prezentacji filmów Konrada Gałki, poświęconych Radomskiemu Powiewowi Wolności: „Ksiądz Roman Kotlarz-Tęcza wśród ludzi”, „Ksiądz Roman Kotlarz-Buntownik w Sutannie", "Radomski Czerwiec 1976-Powiew Wolności".

Sławomir ADAMIEC

Radny Rady Miejskiej w Radomiu 

 

PS Ciąg dalszy notatki wkrótce …  

 

12:31, adamiecs
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 26 czerwca 2011
25.06/2011. Premier Jarosław Kaczyński w Radomiu z okazji 35 Rocznicy Radomskiego Czerwca 1976

 

PREZES PIS JAROSŁAW KACZYŃSKI z MIESZKAŃCAMI RADOMIA,

 ODDAŁ HOŁD OFIAROM CZERWCA 76 

Sławomir ADAMIEC

Radny Rady Miejskiej w Radomiu08:42, adamiecs
Link Dodaj komentarz »
piątek, 24 czerwca 2011
24.o6/2011. PREZES PIS JAROSŁAW KACZYŃSKI ODDA HOŁD OFIAROM RADOMSKIEGO CZERWCA 76

 

Radomski Czerwiec 1976 - Powiew Wolności

 

Zapraszamy 25. czerwca 2011r., o godz. 12.00, aby pod POMNIKIEM RADOMSKIEGO CZERWCA 76, wraz z Panem Premierem Jarosławem Kaczyńskim złożyć kwiaty i oddać hołd Ofiarom w 35. Rocznicę Radomskiego Powiewu Wolności.

Sławomir ADAMIEC

Radny Rady Miejskiej w Radomiu 

Zob. http://www.czerwiec76.ipn.gov.pl/

PS (PAP) 25 czerwca 1976 r. w wielu zakładach pracy zorganizowano strajki w związku z ogłoszoną przez rząd podwyżką cen. Do największych wystąpień robotniczych doszło w Radomiu, Ursusie i Płocku. Protesty brutalnie stłumiła milicja i SB. W całym kraju aresztowano ok. 2,5 tys. osób.

24 czerwca 1976 r. w transmitowanym przez radio i telewizję wystąpieniu sejmowym premier Piotr Jaroszewicz przedstawił informację na temat planowanej podwyżki cen detalicznych, która miała wejść w życie 28 czerwca.

Mięso i jego przetwory miały zdrożeć o 69 proc., drób o 30 proc., masło i nabiał o 50 proc., a cukier nawet o 100 proc. Aby zrekompensować skutki tej podwyżki władze zapowiedziały wypłacanie rekompensat, ale ich zasady powszechnie uznawano za skrajnie niesprawiedliwe. Ludzie zarabiający najmniej (poniżej 1300 ówczesnych zł miesięcznie) mieli otrzymywać miesięcznie tytułem rekompensaty po 240 zł, zaś zarabiający najlepiej (powyżej 8000 zł) - nawet 600 zł.

25 czerwca wybuchły strajki w wielu przedsiębiorstwach. Rano ogłoszono je co najmniej w 54 dużych zakładach przemysłowych, a w ciągu całego dnia strajkowało łącznie około 60 tys. osób z 97 zakładów w 24 województwach.

Na ulicach Radomia, Ursusa i Płocka odbyły się pochody i manifestacje, które zakończyły starcia z milicją. W Radomiu doszło do dramatycznych walk ulicznych. Zginęły dwie osoby - Jan Łabędzki i Tadeusz Ząbecki, przygnieceni przyczepą ciągnikową wypełnioną betonowymi płytami, którą próbowali zepchnąć w kierunku milicjantów. W Ursusie, a także w Płocku wieczorem interweniowały siły ZOMO (Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej). Manifestacje praktycznie dobiegały końca, bo władze ogłosiły, że wycofują się z podwyżek.

W Zakładach Mechanicznych „Ursus” od rana strajkowała niemal cała załoga. Pracownicy udali się pod gmach dyrekcji. Gdy - podobnie jak w Radomiu - usłyszeli tam jedynie wezwanie do powrotu do pracy, spontanicznie wyszli na przebiegające nieopodal tory kolejowe i zablokowali trasy Warszawa-Kraków i Warszawa-Poznań, zatrzymując wszystkie pociągi. Demonstranci, siedząc przez cały dzień na torach, tworzyli żywą zaporę.

Po południu podjęto próbę przecięcia szyn palnikiem acetylenowym, a gdy to się nie udało rozkręcono je i zmuszono maszynistę lokomotywy do zjechania z torów. Około godziny 21.20 oddziały ZOMO obrzuciły pozostałych na torach nielicznych manifestantów petardami, użyły gazów łzawiących, a następnie brutalnie zaatakowały. Byli ranni.

Wprawdzie w porównaniu z Grudniem 1970 r., gdy - według oficjalnych danych - na Wybrzeżu zginęło ponad 40 osób, do robotników już nie strzelano, ale protesty spacyfikowano bardzo brutalnie. Dramatyczne opisy wielokrotnego bicia i znieważania przy każdej okazji można przeczytać w dziesiątkach relacji i usłyszeć z ust wielu świadków.

Zatrzymywani w Radomiu, Ursusie i Płocku stawali przed kolegiami i sądami. Z Radomia zapamiętano także „ścieżki zdrowia” - szpalery zomowców bijących przepuszczanych pomiędzy nimi manifestantów. W Ursusie w dwóch procesach skazano siedem osób na kary od 5 do 3 lat więzienia. Wielu ludzi zwolniono z pracy. Władze jeszcze wieczorem 25 czerwca wycofały się z forsowanego projektu podwyżki cen, co zapobiegło eskalacji konfliktu, ale także zmianom w kierownictwie partii i rządu. Premier Jaroszewicz - w odczuciu społecznym główny odpowiedzialny za niefortunną podwyżkę cen, zgłosił I sekretarzowi KC PZPR Edwardowi Gierkowi swą rezygnację.

Dymisja nie została jednak przyjęta. Skutkiem tego, skoro nie było nowego kierownictwa, nie zweryfikowano też oceny wystąpień robotniczych. W wielu miastach na żądanie Gierka władze partyjne zorganizowały wiece poparcia dla partii i jej polityki. Na masówkach publicznie piętnowano „warchołów” z Radomia i Ursusa.

Wydarzenia z Radomia, Ursusa i Płocka dla dalszej historii Polski okazały się bardziej znaczące. Zaczęły się bowiem tworzyć ugrupowania opozycyjne. Pierwszy był KOR - Komitet Obrony Robotników.

23 września 1976 r. grupa opozycjonistów wystosowała „Apel do społeczeństwa i władz PRL”, w którym ogłoszono powstanie Komitetu Obrony Robotników - ofiar represji w związku z wydarzeniami 25 czerwca 1976. W „Apelu” domagano się: przyjęcia do pracy wszystkich zwolnionych, amnestii dla skazanych i więzionych za udział w strajkach, ujawnienia rozmiarów zastosowanych represji i ukarania osób winnych łamania prawa.

Dokument podpisało 14 członków-założycieli KOR: Jerzy Andrzejewski, Stanisław Barańczak, Ludwik Cohn, Jacek Kuroń, Edward Lipiński, Jan Józef Lipski, Antoni Macierewicz, Piotr Naimski, Antoni Pajdak, Józef Rybicki, Aniela Steinsbergowa, Adam Szczypiorski, ks. Jan Zieja i Wojciech Ziembiński. W składzie KOR znaleźli się ludzie o różnych światopoglądach (od chadeków, poprzez prawicę, do lewicy i socjalistów).

29 września wyszedł pierwszy numer „Komunikatu KOR”, w którym podano nazwiska 33 członków  KOR i ich adresy oraz telefony . Utajnione były jedynie nazwiska zaufanych adwokatów opozycji: Władysława Siły-Nowickiego, Jana Olszewskiego i Jacka Taylora. Działalność KOR szeroko komentowało Radio Wolna Europa, dzięki czemu złamano monopol państwa na informowanie społeczeństwa.

W 1977 r. powstał Ruch  Obrony Praw Człowieka i Obywatela (ROPCiO), skupiający opozycjonistów o prawicowo-piłsudczykowskich poglądach.

Ideą KOR i ROPCiO było niesienie pomocy robotnikom - organizowanie nowej pracy lub środków do życia dla zwolnionych, kontakt z rodzinami uwięzionych, a także wspieranie podsądnych na rozprawach, które współpracownicy KOR obserwowali formalnie jako publiczność - nieformalnie byli „mężami zaufania” patrzącymi na ręce peerelowskiej władzy sądowniczej. Oskarżonych bronili adwokaci związani z KOR.

Akcja pomocy socjalnej i prawnej dla represjonowanych odbiła się szerokim echem w środowiskach pracowniczych. Wielu opozycjonistów, także Lech Wałęsa, powtarzało, że Czerwiec '76 był  przełomowym momentem w ich postrzeganiu polskiej rzeczywistości, ocenie władzy i aktywności społecznej.

Historycy i socjologowie oceniają, że ważnym efektem zapoczątkowanej w 1976 r. współpracy stało się przełamanie przez KOR i ROPCiO silnego poczucia izolacji i anonimowości większości  robotników. Wiedza o przypadkach stosowania przez władzę represji: fizycznych i socjalnych, pozwalała przełamać barierę strachu. Różnorodność działań prowadzonych przez KOR i ROPCiO wymuszała wreszcie na władzach choćby częściową realizację zgłaszanych przez opozycję postulatów. (PAP)

 

08:12, adamiecs
Link Komentarze (1) »
czwartek, 23 czerwca 2011
23.06.2011. Radomski Czerwiec 76 na nowym portalu IPN

 

Radomski Czerwiec 76 na nowym portalu IPN

 

http://www.czerwiec76.ipn.gov.pl/

25 czerwca 1976 r. był w Polsce bardzo gorącym dniem nie tylko ze względu na piękną, upalną pogodę. W strajkach i demonstracjach ulicznych, jakie miały miejsce tego dnia w co najmniej 90 zakładach przemysłowych na terenie 24 województw, uczestniczyło 70–80 tys. osób, co nie oddaje skali napięcia utrzymującego się w całym kraju.

Bezpośrednią przyczyną protestu była drastyczna podwyżka cen wielu artykułów żywnościowych i niesprawiedliwe rekompensaty oraz arogancja, jaką wykazały się władze przedstawiając podwyżkę społeczeństwu. W Radomiu, Ursusie i Płocku ludzie wyszli na ulice demonstrując swój sprzeciw, doszło do starć z milicją, w Radomiu zakończonych dramatycznymi walkami ulicznymi, w których spłonął gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Władze jeszcze tego samego dnia wieczorem zawiesiły wprowadzenie podwyżki, co zapobiegło rozszerzeniu się protestu.

Ekipa Gierka odpowiedziała brutalnymi represjami wymierzonymi w uczestników protestu, a często w przypadkowe osoby. Ich ponurym symbolem stały się „ścieżki zdrowia”. Władze uruchomiły też wielką kampanię propagandową, której celem była odbudowa nadszarpniętego autorytetu władz, zademonstrowanie siły partii i spacyfikowanie społecznego niezadowolenia, aby raz jeszcze podjąć próbę wprowadzenia podwyżki cen. Do tego ostatniego nie doszło na skutek interwencji Kremla. Kryzys polityczno-społeczny zwiastował nadchodzące załamanie gospodarcze, a akcja pomocy represjonowanym za udział w proteście była katalizatorem formowania nowej, działającej jawnie, opozycji demokratycznej.

 

Sławomir ADAMIEC

Radny Rady Miejskiej w Radomiu

 

 

20:10, adamiecs
Link Dodaj komentarz »
23.06/2011. Kościół Św. Wacława w Radomiu

 

MOJA WSPANIAŁA PARAFIALNA ŚWIĄTYNIA, z KTÓREJ MOCY DUCHOWEJ i HISTORII CZERPIĘ SIŁY KAŻDEGO DNIA


Kościół pod wezwaniem Św. Wacława jest jednym z najstarszych obiektów w Radomiu. Wzniesiono go jako drewniany kościół w 2-giej połowie XII w. Pod koniec XIII wybudowano na tym miejscu kościół z cegły palonej, rozbudowany najpierw w XV, a później w XVI w.

W 1802 r. kościół Św. Wacława zajęli Austriacy na magazyn wojskowy. W okresie Księstwa Warszawskiego był częściowo przebudowany (1809 r.) i użytkowany nadal na cele magazynowe. Dalszej przebudo- wie uległ w połowie XIX w., kiedy został zamieniony przez władze rosyjskie na etapowe więzienie skąd wywożono zesłańców na Syberię. W r. 1922/1923 kościół był szpitalem epidemicznym, przeznaczonym dla chorych na tyfus podczas szalejącej wówczas w Radomiu epidemii tej choroby. W okresie międzywojennym (1930-1939) użytkowany był jako dom Starców, następnie mieścił się w nim Oddział Psychiatryczny Szpitala Miejskiego.

W dniu 24 marca 1978 r. — ta XII-wieczna budowla w której znajdował się dawny szpital powróciła w końcu z powrotem na łono kościoła.  Stało się to przede wszystkim dzięki staraniom ś.p. ks. Stanisława Sikorskiego i Jego współtowarzyszom. Poświęcenia nowo odbudowanego kościoła Św. Wacława dokonał w dniu 9 czerwca 1985 r. ks. biskup dr. Edward Materski

Zob. www.waclaw.radom.pl

 

Sławomir ADAMIEC

Radny Rady Miejskiej w Radomiu17:40, adamiecs
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4